רפורמה במיסוי מקרקעין – לקנות נכס או למכור?

נכתב ע"י עו"ד יוסי רובין

 

ביום 1/8/2013 פורסמו תיקוני חקיקה לחוק מיסוי מקרקעין אשר נקבעו במסגרת חוק ההסדרים.

 

כוונת המחוקק לשפר ולשדרג את גביית המס המוטלת כיום, תוך רצון להפחית את מחירי הדירות ולהפחית את אותן רכישות למטרת השקעה.

 

לפי המידע המוקדם כיום, השינויים יהיו מהותיים, וידרשו מכל אדם בין אם יש ברשותו דירה או מספר דירות ובין אם אין ברשותו דירה, לשקול לאור תיקוני החקיקה את המשך דרכו ואת כוונתו למכור או לרכוש דירה.

 

ואלו השינויים המהותיים:

 

  • החוק יכנס לתוקף ביום 1/1/2014 (להלן:"יום תחילת החוק") וכי מיום זה ועד ליום 31/12/2017 תהווה תקופה זו כתקופת מעבר בה תתקיים מעין תקופת הסתגלות והתאמה בין הוראות החוק לפני תיקונם להוראות החוק לאחר תיקונם. כמו כן הוראות המעבר נועדו בכדי למנוע פגיעה במי שכבר ביצוע פעולה ורכש או מכר נכס.

 

  • אחד השינויים המהותיים הוא כוונת המחוקק לבטל הפטור שניתן כל ארבע שנים 49(ב)1, ולהכניס במקומו מנגנון מיסוי לינארי, כאשר מנגנון המיסוי יחל החל מיום כניסת החוק לתוקף (1/1/2014).

  • יש לציין כי בתקופת המעבר בלבד, יחל הפטור הישן עד ליום תחילת החוק, החל מיום תחילת החוק תחול על השבח מיסוי לפי המנגנון הלינארי.

 

שינוי זה מצריך מהעו"ד המטפל להיות מודע לכל פרט ופרט בעברו של המוכר הנוגע לנכסיו, למועד מכירת דירותיו לפני כניסת החוק לתוקפו והיקף השקעות המוכר בדירות.

 

רוכשי דירות ידרשו לשמור אסמכתא לכל הוצאה שעשו בכדי להשביח את נכסיהם לאורך שנים רבות. 

 

  • שינוי נוסף מהותי שתוקן בחקיקה הוא כל נושא העברת דירה במתנה. הנוסח המוצע מורכב ואינו ברור מספיק, אך ניתן להבין שבנושא העברות דירה בין קרובים יחול מס של תא משפחתי אחד, כלומר באם אדם מעביר לילדו דירה במתנה המס שיחול על מקבל המתנה יהיה לפי חיוב המס שהיה אמור להיות על נותן המתנה.  

 

  • שינוי מהותי נוסף הינו הפטור במקרה של דירת מגורים יחידה. פטור זה יחול כל 18 חודשים כאשר תנאי נוסף הוא כי מיום הרכישה הדירה שימשה למגורים במשך 18 חודשים.

 

  • המחוקק גם נתן דעתו בנוגע לתושבי חוץ ולדירות השקעה, כאשר בעיקרון בוטל הפטור ממס שבח, ובכדי לזכות בפטור יהיה על תושב החוץ להציג אישור שאינו בעלים של דירה במדינה בה הוא תושב.

 

כמובן שזהו אינו סוף פסוק בתיקון חקיקה זה ולקראת פרסום החוק ולקראת מועד תחילת החוק יהיו עוד שינויים ושיפורים, שיבהירו את אותן נקודות שאינן ברורות ושנויות במחלוקת.

 

כבר כיום ברור שכל מי שיש בבעלותו מספר דירות עדיף שיפנה לייעוץ, מוקדם ככל האפשר, בכדי לדעת כיצד כדאי לנצל את התקופה הקרובה ולחסוך כסף רב בתשלום מס שבח. 

 

אין ספק כי תיקון זה מהווה מהפכה של ממש בכל נושא מיסוי המקרקעין. 

משרד עורכי דין עזורי - רובין

         נחל שורק 24 מודיעין | אבן גבירול 129 תל אביב

טל: 054-8108888

פקס:08-6389494